Ercan Havalimanı

Ercan Havaalanı, Kuzey Kıbrıs'ın sivil uçuşlara açık tek hava alanıdır. Ercan Havalimanı konum olarak Kıbrıs'ın Lefkoşa bölgesindedir. Ercan Havalimanı'ndan indikten sadece yarım saat sonra Girne’de ve yirmi dakika sonra ise Lefkoşa’da olmanız mümkündür.

Ercan Havaalanı, Başkent Lefkoşa’ya 23 km uzaklıktadır. Alanın, adanın neredeyse 3 büyük yaşam merkezine eşit mesafede olduğu da söylenebilir. Ercan, Girne’ye 44 km, Gazimağusa’ya 50 kilometre (km) uzaklıktadır.

Ercan Havalimanı'nda gümrüksüz alışveriş

Ercan Havalimanı içerisinde gümrüksüz alışveriş yapabileceğiniz mağazalar, kahve dükkânları, hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Kıbrıs'a gelişinizde daha rahat ve konforlu bir giriş yapmanız için alan yenilenmiştir. Aynı şekilde Kıbrıs'tan ayrılmadan önce, Ercan Havalimanı'nda zaman geçirmenize fırsat verecek bir yenileme ile Ercan Havaalanı daha konforlu hale getirilmiştir.

Ercan Havalimanı'na uçuş düzenleyen firmalar

Türk Hava Yolları başta olmak üzere, pek çok farklı havayolu şirketinin uçakları ile seyahat etmeniz mümkündür. Pegasus Hava Yolları, Anadolu Jet, Bora Jet ve buna benzer diğer havayolu şirketleri Ercan'a tarifeli ve charter uçuşlar düzenlemektedir. Yurtdışından Kıbrıs adasına direk uçuş sadece adanın güneyinde bulunan havalimanlarından yapılmaktadır. İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinden Kuzey Kıbrıs'a sık sık tarifeli ve charter uçuşlarda yapılmakta ve hepsi Türkiye üzerinden aktarmalı seferler ile düzenlenmektedir.

Kuzey Kıbrıs’a politik nedenler yüzünden direk uçuşlar yapılamamaktadır. Yurtdışından gelen uçaklar önce Türkiye’de bir havaalanına inmekte oradan tekrar Kıbrıs'a gelmektedir. Yurtdışından Kıbrıs'a gelecekseniz eğer, mutlaka aktarmalı seferinizi ve aradaki saat farkını kontrol etmenizi öneriyoruz.

Ercan Havalimanı'ndan Kıbrıs içi ulaşım

Ercan’a indikten sonra otelinize ya da konakladığınız bölgeye gitmek için taksi, minibüs ya da kiralık araç tercih edebilirsiniz. Havalimanında en sık kullanılan ulaşım şekli özel şoförlü ya da şoförsüz araç kiralamaktır.  Araç kiralamak ya da transfer hizmeti almak için www.kyreniacarrental.com adresini ziyaret edebilir, erken rezervasyon yaparak fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Kıbrıs'a Türkiye'den gelenler için kimlik ve pasaport ile giriş

Kıbrıs’a yolculuğa çıkmadan önce mutlaka size hatırlatmak istediğimiz önemli bir nokta ise, KKTC’ye gelecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının (bebek, öğrenci, yaşlı dahil ve çocuklar için resimli) yeni tip çipli kimlik veya pasaport ile giriş yapması gereklidir.

Kıbrıs'ta cep telefonunuzu kullanabilmek

Kıbrıs'a iniş yaptığınız andan itibaren, eğer cep telefonunuzu kullanmak istiyorsanız,  Kıbrıs’a gelmeden önce hattınızı, uluslararası dolaşıma (Roaming’e) açtırmayı unutmamalısınız.

Ercan Havalimanı'nda araç kiralamak isteyenler dikkat!

Ercan Havalimanı'nda araç kiralamak için Türkiye Cumhuriyeti Kimliği ile birleştirilmiş ehliyet KKTC’de geçersizdir. Yurtdışında TC kimlik kartını okuyacak bir sistem olmadığından fiziksel ehliyetin taşınması mecburidir. (Islak imza ve onayı olmayan, QR kodlu e-devlet dokümanı kabul edilmez.) Bu yüzden Ercan Havalimanı'nda araç kiralamak için mutlaka bu uyarıyı dikkate almalısınız.

Size hatırlatmak istiyoruz, bütçenize uygun kiralık aracı alandan teslim alabilir ve yine alana bırakıp gidebilirsiniz ya da dilerseniz özel şoförlü araç kiralayabilirsiniz ve şoförünüz sizi alandan karşılayabilir.

Ercan Havalimanı'ndan otelinize transfer, tur ve kiralık araç hizmetleri için mutlaka bizimle iletişime geçin.

Gün içinde bir uçak bileti almış ve Kıbrıs’a gelmeye karar vermişseniz, Ercan Havaalanı'ndan otelinize nasıl gideceğinizi dert etmeyin, biz sizin için tüm ulaşım problemlerinizi çözüyor ve size konforlu bir yolculuk hizmeti sunuyoruz.

Kyrenia Car Rental’ı tercih ettiğiniz için teşekkür eder, size şimdiden iyi tatiller dileriz.