Kıbrıs'ta mutlaka ziyaret edilmesi gereken 10 yer

Kıbrıs’ta mutlaka ziyaret edilmesi gereken 10 yer!

Akdeniz’in en güzel adalarından biri olan Kıbrıs’a tatile gidiyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için sıraladık. Tatil süresini en iyi şekilde değerlendirmeniz ve tatilde daha çok noktayı gezip görebilmeniz için ise size mutlaka araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz. Aracınızı Ercan Havalimanı’ndan teslim alıp yine o noktada bırakıp adadan ayrılabileceğinizi ise sakın unutmayın. Ayrıca daha hızlı ve güvenli bir tatil için ise şoförlü araç kiralama servisimizden de faydalanabilirsiniz.

1- GİRNE LİMANI

Tarihi M.Ö. 10. Yüzyıla dayanan Girne Kıbrıs’ta egemenlik kuran pek çok medeniyetiz izlerini taşımaktadır. Girne’nin eski liman bölgesi Osmanlılar döneminde önemsiz bir limanken İngilizler tarafından yeniden düzenlenmiş ve tatil kasabası haline döndürülmüştür. İngiliz İmparatorluğu sömürgeden sömürgeye seyahat eden askerlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Günümüzdeki büyüleyici manzarası ve romantik atmosferi nedeniyle, turistlerin en çok uğradığı yer olmaya hala devam etmektedir

2- BELLAPAIS MANASTIRI

Girne’nin doğu kısmında bulunan ve Beşparmak dağlarının yamacındaki muhteşem manzarası ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Manastır Lüzinyanlar tarafından yapılmıştır. Pek çok yabancı turist düğün yapmak için bu mekanı tercih etmektedir.

Ayrıca akustik yapısı nedeniyle manastırda her mevsim klasik müzik konserleri düzenlenmektedir. Mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz.

3- SURLARİÇİ

Lefkoşa’nın en önemli özelliği, dünyanın bölünmüş son başkenti olmasıdır. Kentin yarısında Türkler diğer yarısında ise Rumlar yaşamaktadır.  Lefkoşa’nın ilk yerleşim olan bölge, yaşam alanını çevreleyen çember şeklinde surlara sahiptir. Surlariçi’ndeki pek çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Adanın en çok turist ağırlayan bölgelerinden olan Lefkoşa Surlariçinde gezilecek pek çok nokta bulunmaktadır.

4- SELİMİYE CAMİ

Lefkoşa Surlariçi’nde bulunan Selimiye Camii kliseden camiye dönüşmüştür. St. Sophia Katedrali Luzinyanlar tarafından inşa edilen ve adanın en önemli kültür miraslarından biridir. Osmanlı Döneminde Camii olarak kullanılmaya başlanmıştır.  Surlariçi’nde en çok ziyaret edilen noktalardan biridir.

5- NAMIK KEMAL MEYDANI

Ünlü yazar Namık Kemal’in yazdığı “Vatan Yahut Silistire” oyunu onun Mağusa’ya sürgüne gönderilmesine neden olmuştur. 38 ay boyunca sürgün hayatı yaşayan ünlü yazar en iyi eserlerini yine burada kaleme almıştır. Namık Kemal Meydanı turistiklerin Mağusa’da en çok ziyaret ettikleri meydandır.

6- KAPALI MARAŞ

Kapalı Maraş Mağusa’dadır. Adanın ölü kenti ya da ölü şehri olarak tanımlanan Kapalı Maraş 1974 yılında terk edilmiş ve hala aynı vaziyette korunmuştur. Türklerin kontrolünde bulunan bölgeye sivil halkın ziyaretine 2020 yılında kademeli olarak başlanılmıştır. Kapalı Maraş bölgesinde şu anda da yaşayan kimse yoktur. 1974 yılı öncesinde adanın en popüler ve gösterişli tatil noktası olan Maraş, 2020 yılı sonrası en çok ziyaret edilen noktalarından birine dönüşmüştür.

7- SALAMİS HARABELERİ

Mağusa İskele anayolu üzerinde, deniz kenarında kalan Salamis harabeleri adanın en çok turist ağırlayan noktalarından biri olmakla beraber dünyadaki nadir antik şehirlerden biridir.

Bronz çağında kurulmuş olan ve dönem dönemse adaya başkentlik yapmış olan Salamis Harabeleri dünya kültür mirasının da bir parçasıdır. Salamis Harabelerini Kıbrıs’a gittiğinizde ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

8- APOSTOLOS ANDREAS MANASTIRI

Kıbrıs haritasının kuzey doğusunda bulunan sivri ucunda Karpaz’dadır. Zafer burnuna kısacası adanın en uç noktasına çok yakın bir noktadaki Apostolos Aadreas Manastırı İsa’nın havarilerinden Andreas adına yapılmıştır ve büyük önem taşımaktadır. Dini günlerde ve pazar günleri Hristiyanlar bu kliseyi hala ziyaret etmektedir. Rivayete göre adanın su sıkıntısı çektiği bir dönemde, Andreas klisenin şu an avlusunda kalan kısımda bir noktaya bastonuyla vurmuş ve vurduğu noktadan su çıkmıştır.  Hala o noktadan su akmaktadır ve şifalı olduğuna inanılmaktadır.

9- ALTINKUM PLAJI

Karpaz Kıbrıs’ın doğası ve çevre güzellikleriyle ünlüdür. Adanın en sakin ve sessiz bölgesidir. Kıbrıs’ın haritada bulunan en uç kısmıdır. Yaban eşekleri ve caretta carettaları ile çevrecilerin ve doğa severlerin uğrak noktasıdır. Adanın en meşhur ve en güzel plajı da Karpaz’da bulunmaktadır. Pek çok Kıbrıs reklamında görünen uçsuz bucaksız “altın kumsal”  olarak isimlendirilen plajıdır. Her göreni altın rengindeki kumu ve denizin mavisi büyülemektedir. Kamp yapmak ve ateş yakmak ceratta caretta yuvaları nedeniyle kesinlikle yasaktır.

10- AZİZ MAMAS KİLİSESİ

Adada pek çok noktada kliseler mevcuttur ve Güzelyurt’ta bulunan Aziz Mama Klisesi bunlardan biridir. Bizans döneminde yapılan bu  kiliseye ismini yine o bölgedeki bir  mağarada yaşayan keşiş Aziz Mamas vermiştir. Klise halen kullanılmakta ve pek çok turistin uğrak noktasıdır.

Kıbrıs tatiliniz isterseniz 1 günlük olsun isterseniz 3 günlük olsun, adayı gezmenin ve tatilin keyfini çıkarmanın en ekonomik yolunun araç kiralamak olduğunu unutmayın. Adada mutlaka görmeniz gereken yerler, mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler ve daha fazla bilgiyi sitemizden bulabilirsiniz.

Kyrenia Rent a Car ekibi olarak size şimdiden iyi tatiller dileriz. Hoş geldiniz.