Lefkoşa’da bir günde gezilebilecek yerler

Lefkoşa’da bir gün!

Kıbrıs’a tatil için gelen pek çok müşterimiz bizlere, Kıbrıs’ta görmeden ayrılmamız gereken yerler nereler? Diye çok soruyorlar. Akdeniz’in göbeğinde bulunan ve binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kıbrıs adası için “Her yerinden tarih fışkırıyor” dersek yalan söylemiş olmayız. Her bölgede pek çok tarihi eser, şapel ve doğal güzellik bulunmaktadır.

Eğer Kıbrıs’a iş için geliyorsanız muhtemelen pek çok büyük firmanın olduğu Lefkoşa’da gününüz geçireceksiniz demektir. Bir günlük kısa bir süre içerisinde Kıbrıs’taysanız ve gezmek için kısıtlı zamanınız varsa Lefkoşa’da mutlaka görmeniz gereken en önemli yerleri sizler için listeledik. Kiralık aracınız ile kolayca bu noktaları gezebilir veya dilerseniz şöförlü araç kiralayarak, daha konforlu bir tatil planlayabilirsiniz.

Surlar içini mutlaka görmelisiniz. Lefkoşa surlarının içi tam anlamıyla zamanda yolculuk yapmanızı ve Venediklilerden Osmanlıya kadar pek çok uygarlığa ait izlere görmenizi sağlayacaktır.

Büyük Han mutlaka ziyaret edeceğiniz noktaların başında yer almalıdır. Surlar içinin merkezinde bulunan han 1572 senesinde Osmanlı Devleti’nde vali olarak görev yapan Muzaffer Paşa tarafından yaptırılmıştır. İçerisinde şu an hediyelik eşya dükkânları ve restoranları, kahvehane dükkânları ile  hafta içi her gün 08:00 – 18:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir tarihi alandır. Büyük Han’a girişler ücretsizdir.

Bedesten’i gezmeden sakın Surlar içinden ayrılmayın.  Eski adı St. Nicolas Kilisesi olan bedesten 1400’lü yıllara ait Gotik mimari yapısı ile eşsiz bir görünüme sahiptir. Lüzinyanlar, Venedikliler, Osmanlı ve İngiliz dönemine şahitlik yapan bedesten günümüzde sergi ve etkinlik alanı olarak kullanılmaktadır. Unutmayın bedesteni ziyaret etmek ücretsizdir.

Lüzinyan Evi ise surlariçindeki bir diğer önemli yapıdır.  Yenicami Sokak üzerinde bulunan ev bedesten ve Büyükhan gibi diğer tarihi alanlara yürüme mesafesindedir. Gotik tarzdaki mimari yapısı ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır.  Perşembe günleri hariç hafta içi her gün 08:00 - 15:30 arasında ziyaret edebileceğiniz Lüzinyan Evi, perşembe günleri 08:00 - 13:00 ile 14:00 - 17:00 arasında da açıktır.

Lüzinyan Evinin Girişi ise ücretlidir.

Mevlevi Tekke Müzesi ise Lefkoşa Surlar içinde gezilmesi mutlaka gereken bir diğer noktadır. Osmanlı döneminde tekke olarak kullanılan yapı şimdi müze olarak ziyaretçilere açıktır. Müze, perşembe günleri hariç 08:00 - 15:30; perşembe günü 08:00 - 13:00, 14:00 - 17:00 arasında ziyaret edilebilir. Müzeye giriş ise ücretlidir.

Kumarcılar Hanı ile Büyük Han’ın yan yana olduğu söylenebilir. Osmanlı zamanında yapılan han, buğdayların satılması amacıyla pazar yeri olarak inşa edilmiştir. Han kesme taşlarla inşa edilmiştir. Hanın aynı bölgede, başka medeniyetler tarafından yapıldığı düşünülen başka bir temel üzerine inşa edildiği, yapılan arkeolojik çalışmalar ile ortaya çıkmıştır.

Birçok farklı medeniyete tanıklık eden yapı günümüze kadar ulaşmış ve şimdi turistlerin uğrak mekanıdır. Hafta içi her gün 08:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.  Kumarcılar Hanı’na girişler ücretsizdir.

Derviş Paşa Konağı ise Arabahmet Mahallesindedir. İki kattan oluşmaktadır. Restorasyon çalışmaları sonrasında konak müze olarak hizmete açılmıştır. Konağı haftanın her günü (Perşembe hariç) 08:00 - 15:30 saatleri arasında, Perşembe günü ise 08:00 – 13:00 ile 14:00 – 17:00 Aralığında ziyaret edebilirsiniz. Konağa giriş ise ücretlidir.

Kiralık araç ile bir günde adayı gezmek kolay ve mümkündür. Güvenli bir gezi ve daha fazla noktaya ulaşmanız için ise şoförlü araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz.

Adada mutlaka görmeniz gereken yerler, mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler ve daha fazla bilgiyi sitemizden bulabilirsiniz.

Kyrenia Rent a Car ekibi olarak size şimdiden iyi tatiller ve hoş geldiniz diyoruz.

Unutmayın kiralık aracınızı alandan teslim alabilir ve yine alana teslim edebilirsiniz.