Kıbrıs’taki Kaleleri Görmeden Gitmeyin

Kıbrıs’taki Kaleleri görmeden gitmeyin!

Kıbrıs tatiliniz sırasında adanın Kuzey tarafında bulunan 5 büyük kaleyi gezmeden adadan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Kıbrıs’taki kaleler her sene binlerce turisti ağırlamaktadır. Özellikle Girne’de bulunan Girne Kalesi ve Mağusa’da bulunan Othello Kalesi büyük ilgi görmektedir. Bu iki kaleye ulaşım çok kolaydır ve bu nedenle en çok  ziyaret edilen kale Othello ve Girne Kalesi’dir. Kalelere toplu ulaşım mevcut değildir ve gezmek için mutlaka araç kiralamanız gerekmektedir. Kiralık araç ile en ekonomik şekilde kaleleri gezebilirsiniz.

Yüzyıllar önce yapılan ve ayakta olan kaleler, tarih boyunca ada savunmasında önemli bir rol oynamıştır. Kaleler konumları gereği ada savunması için her dönem stratejik önem taşımaktaydı.  Kıbrıs adası pek çok savaşa tanıklık etmiş ve kaleler bu savaşlarda önemli rol oynamıştır. Akdeniz’deki Jeopolitik konumu nedeniyle neredeyse her ülkeye eşit mesafede olan Kıbrıs adasına pek çok medeniyet yüzyıllar içerisinde sahip olmak istemiştir.

Adanın kuzey kısmında kalan kaleler şu şekilde sıralanabilir.

  • Girne Kalesi
  • St. Hilarion Kalesi
  • Kantara Kalesi
  • Buffavento Kalesi
  • Otello Kalesi

Hangi kale hangi şehirdedir?

Girne Kalesi, isminden de anlaşılacağı gibi Girne şehrinde bulunmaktadır. Tarihi Girne Limanı’ndadır. Girne Kalesi 7. yüzyılda, kenti korumak için Arap-İslam akınlarına engel olmak ve şehrin düşmesinin önüne geçmek için Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Kalenin içinde ayrıca Batık Gemi Müzesi bulunmaktadır.

St. Hilarion kalesi ise Girne’yi yukarıdan izleyebileceğiniz mükemmel bir konuma sahiptir. Girne– Lefkoşa anayolu üzerinden boğaz kısmına gelindiğinde yol tabelaları sizi yönlendirecektir. Kalenin manzarasını görmek ve orada fotoğraf çektirmek için pek çok turist kaleyi ziyaret etmektedir. Kalenin en önemli özelliklerinden biri ise, denizden ya da Girne içinden bakıldığında net bir şekilde kaleyi görmek çok da mümkün değildir. Geçmiş yüzyıllarda kalenin dağ ile bütünleşmiş hali onu uzaktan bakan gözlerden korumakta ve böylece adaya yaklaşan korsanların geri püskürtülmesinde büyük önem taşımaktaydı. Bu kalenin diğer bir özelliği ise, Disney filmlerinin giriş kısmında bulunan jeneriğe ilham kaynağı olmasıdır. Tüm dünya çocuklarının izlediği Disney yapımları, sizlerin de bildiği gibi mükemmel bir dağ yamacındaki kale manzarasını içeren jenerik ile başlamaktadır. Jenerikteki kale St. Hilarion Kalesi’nden esinlenilerek çizilmiş ve yaratılmıştır.

Girne’nin merkezinden St Hilarion Kalesi’ne, kiralık aracınız ile yolculuğunuz yaklaşık 20 dakika sürecektir.

Kantara Kalesi, Beşparmak Dağları’nda bulunmaktadır. Kantara kalesi konumu gereği adanın hem kuzey hem de güney cephesini görebileceğiniz bir noktadadır. Bu kalenin yapılma amaçlarından birisi Mesarya ya da Meserga Ovası olarak isimlendirilen ve Beşparmak Dağları’nın arkasında, adanın iç kesimine doğru kalan bölgeyi kontrol edebilmek için inşa edilmiştir. “Kantara” Arapça’da “köprü” anlamına gelmektedir.

Girne’nin merkezinden Kantara Kalesine kiralık aracınız ile yolculuğunuz yaklaşık 1 saat 15 dakika sürecektir.

Bufavento Kalesi, Beşparmak Dağları’nın üzerinde bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte bulunması ve yaz kış sürekli rüzgarlı olması nedeniyle eskiden oraya Aslan Şatosu denilmekteydi. Sarp bir tepenin eteklerine kurulmuş olan kalenin zapt edilmesi her zaman imkansız olmuştur, çünkü kaleye tırmanmaya başlayan düşman askerlerini kalenin her  noktasından görmek mümkündür ve geri püskürtmek kolaydır. Sarp bir tepede olması nedeniyle  doğal bir savunma sistemine sahiptir. Bufavento Kalesi, St. Hilarion ile Kantara kalelerinden daha yüksek bir konumda bulunmaktadır fakat her iki kaleden daha küçüktür.

Girne’nin merkezinden Bufavento Kalesine kiralık aracınız ile yolculuğunuz yaklaşık 40 dakika sürecektir.

Otello Kalesi ise Mağusa’da bulunmaktadır. 14. Yüzyıldan günümüze korunarak gelmiştir. Luzinyanlar tarafından inşa edilen kalenin amacı, Mağusa Limanı’nı düşman saldırısına karşı korumaktır.  Kıbrıs'ın İngiliz sömürgesinde olduğu dönemlerde kale ‘Othello’ ismini almıştır. Ünlü Shakespeare'in dünyaca tanınan eseri Othello tragedyasının bir kısmı Kıbrıs' ta geçmektedir ve tragedyanın başkahramanın ismi, Othello’dur. Kale ismini bu eserin kahramanından almıştır.

Girne’nin merkezinden Othello Kalesine kiralık aracınız ile yolculuğunuz yaklaşık 1 saat sürecektir. Lefkoşa’da konaklıyorsanız, Lefkoşa’dan kaleye yolculuğunuz ise yaklaşık 45 dakika sürecektir.

Kıbrıs tatiliniz isterseniz 1 günlük olsun isterseniz 3 günlük olsun, adayı gezmenin ve tatilin keyfini çıkarmanın en ekonomik yolu araç kiralamaktır. Adada mutlaka görmeniz gereken yerler, mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler ve daha fazla bilgiyi sitemizden bulabilirsiniz.

Kyrenia Rent a Car ekibi olarak size şimdiden iyi tatiller dileriz. Hoş geldiniz.