Hırıstiyan Arapların köyü Kormacit

Hırıstiyan Arapların köyü Kormacit!

Kıbrıs tatilinizi sonlandırmadan adanın en çok dikkat çeken köylerinden biri olan Maronit köyünü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Eski adı Kormacit/ Kormachit yeni adı ise Koruçam olan köy Girne’den sadece 35 km uzaklıktadır.

Bu köyü özel yapan ise köyün otantik havası, tarihi dokusu ve köylüleridir.  Maronitler, uzun yıllar önce, Orta Çağ’da dinsel ve siyasi olaylar nedeniyle ülkelerini, topraklarını tek etmişler ve Kıbrıs’ı kendilerine yurt bellemişlerdir. 5.yüzyılda Konsil’de alınan bazı kararları benimsemeyen ve dışlanan Maranitler baskıya maruz kalmış ve Lübnan’ın dağlarına çıkıp saklanmışlardır. O dönem her biri başka bir yere giden Maronitlerin bir kısmı ise Kıbrıs’a gitme kararı almıştır. Hristiyan ve Arap olan Maronitler, geleneklerine yüzyıllar öncesinde olduğu gibi bağlıdırlar. 1974 yılına kadar Kıbrıs’ta dört Maronit köyü bulunmaktaydı.

Lübnan’da ‘Koura’ isimli yerleşiminden geldikleri ve Lübrandaki kasabalarına olan özlemlerini ifade etmek için köylerine ‘Koura-Macisi” ismini vermişler. Zamanla bu “Kormachit” olarak değişmiştir. 1974 yılına kadar da kullanılmıştır. Kouramacisi’nin anlamı  “Ben Koura’dan geliyorum ama toprağım benimle gelmedi’ olarak ifade ediyorlar

Köye gittiğinizde Kutsal Bakire Şapeli ile karşılaşacaksınız. Meryemana, İsa peygamber ve Maronitler’in kutsal kabul ettikleri Aziz Marun’heykelleri ile şapel yan yana bulunmaktadır.

Köy meydanında bulunan St. George Kilisesi ise her göreni büyülemektedir. İki çan kulesine sahip olan kilisenin giriş bölümünde, kliseye ismini veren Aziz George elinde mızrağıyla ejderha öldürürken görülmektedir. Kilise sadece ayin yapıldığı zamanlarda açıktır. Kliseye çok yakın bir mesafede ise Maronit Kilisesi bulunmaktadır ve George Klisesinden daha  da eskidir.

Büyük bir köy olan Koruçam’da 1974 öncesi yaklaşık üç bine yakın kişi yaşamaktaydı. Günümüzdeyse köyde yaklaşık 100 kişi yaşamaktadır. Genç Maronitlerin tercihi adanın güneyinde yaşamak olmuştur ve köy nüfusu azalmıştır.

Bu köy sakinlerinin en büyük özelliği, Rum ya da Ortodoks olmamalarıdır. Katoliklerdir. Hristiyanlardır ama Araplardır ve Rumca konuşmaktadırşar. Kutsal kitapları arapça olduğu için ibadetlerini ise Arapça yapıyorlar.

Köyün en popüler ismi ise köy içerisinde restoran sahibi olan Maria’dır. Yorgo Restaurant-Kasap’ın sahibi olan Maria Kıbrıs’ın ünlü fırın kebabı ile meşhurdur. Annesi Kızılderili yerlisi olan Maria, ada çapında ünlüdür. Geleneksel lezzetleri bulabileceğiniz Maria’nın restoranında geleneksel Kıbrıs lezzetleri sizi beklemektedir.

Kıbrıs’ta nereye gitseniz gezilecek bir tarihi mekan, görülecek bir doğa güzelliği sizi beklemektedir. Koruçam’da bu güzellikler biridir. Kıbrıs’ta mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan, keşfetmeniz gereken adaya özel lezzetlere kadar sizin için gezi rehberliği yapacak yazılarımızı sitemizden takip edebilirsiniz.

Kyrenia Car Rental’ı tercih ettiğiniz için teşekkür eder, size şimdiden iyi tatiller dileriz.

Ve size hatırlatmak istiyoruz, bütçenize uygun kiralık aracı alandan teslim alabilir ve yine alana bırakıp gidebilirsiniz ya da dilerseniz özel şoförlü araç kiralayabilirsiniz ve şoförünüz sizi alandan karşılayabilir. Alandan otelinize transfer, tur ve kiralık araç hizmetleri için mutlaka bizimle iletişime geçin.

İyi tatiller dileriz.