Bir günlük Kıbrıs Gezisi

Bir günlük Kıbrıs Gezisi!

Bir günlük Kıbrıs Tatilinde nereleri gezmeliyim sorusu ile sık sık karşılaşıyoruz. Adanın kültürel yapısı ve doğal güzelliklerinin tamamını bir günde gezmek elbet mümkün değildir. Ancak bir günlük tatilinizde önemli noktaları gezmeniz ise kiralık araç ile elbet mümkündür.

Bir günlük bir tatil planladıysanız ve özellikle konaklamayı düşünmüyor, sabah erkenden adaya gelmek ve akşam yemeği sonrası adadan ayrılmak gibi bir planınız varsa size mutlaka özel şoförlü bir araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz.

Sizi sabah alandan alacak alan şoförle adanın tüm şehirlerini bir gün içerisinde dolaşmanız ve en önemli noktalarını görmeniz mümkün olacaktır.

Eğer siz öncelikleriniz belirlerseniz araç şoförünüz size rehberlik edecek ve sizi güvenli ve hızlı bir şekilde ada turu yapmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Bizim sizlere tavsiyemiz ise;

Alandan indiğiniz öncelikle Mağusa’ya gitmeniz ve surlar içinde kalan Namık Kemal Meydanı ve  meydanda bulunan Lala Mustafa Paşa Camii’ni (St. Nicholas Katedrali) gezmenizdir.

Mağusa’nın ardından Rumlar ve Türklerin hala birlikte yaşadığı ender köylerden biri olan Dipkarpaz Köyünü ziyeret etmeniz ve orada bulunan Apostolos Andreas Manastırı’nı ziyaret etmenizdir. Bu manastıra pek çok kişi uzak ülkelerden dilek dilemek ve şifalı sayılan suyundan içmek için gelmektedir. Kıbrıs adasının, haritadaki sivri ucunda kalan klişe en uç noktada bulunmaktadır. Klise, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Karpaz’dan sonra, Kuzey sahil şeridinden şoförünüz sizi Girne’ye götürecektir. Girne’nin merkezine gelmeden adanın en ünlü ve popüler yerlerinden biri olan, yurtdışından özellikle düğün yapmak için her sene yüzlerce aşığı ağırlayan Bellapais köyünün incisi olan Bellapais Manastırı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Kıbrıs’ta Roma yapıları döneminde inşa edilen Bellapais Manastırı, 1160 yılından günümüze her zaman adaya gelenlerin uğrak noktası olmuştur. Manastır tarihi yapısı ve öneminin haricinde adanın belki de en güzel manzaralarından birine sahiptir. Akdeniz’in muhteşem mavisini ve Girne’yi seyretmek içinde tercih edilen en önemli noktalardan biridir.

Bellapais Manastırından antik Girne Limanına gitmeniz yaklaşık 15 dakika sürecektir. Girne Limanında bulunan ve 7. yüzyılda inşa edilen Girne Kalesi daha çok onu dışardan görenleri değil, içini gezenleri büyülemektedir. Kalenin iç yapısının neredeyse tamamı korunmuş haldedir ve ayrıca atıştırıp yemek yiyebileceğiniz birde kafesi bulunmaktadır.

Kıbrıs adası, tarih boyunca ev sahipliği yaptığı her medeniyete dair bir tarihi yapıya sahiptir. Farklı pek çok kültürü barındıran adada yapacağınız bir günlük geziye kiraladığınız araç ile birlikte, Girne’den sonra Lefkoşa’ya gitmenizi öneriyoruz. Lefkoşa’da Venedik döneminden kalan Surlar içinde bulunan Selimiye Camii ve Bandabulya’yı, Büyük Han’ı gezmeden ise sakın ayrılmayın. Surlar içinde yenecek bir akşam yemeği sonrası şoförünüz sizi Ercan Havalimanına götürecektir.

Kiralık araç ile bir günde adayı gezmek kolay ve mümkündür. Güvenli bir gezi ve daha fazla noktaya ulaşmanız için ise şoförlü araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz.

Adada mutlaka görmeniz gereken yerler, mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler ve daha fazla bilgiyi sitemizden bulabilirsiniz.

Kyrenia Rent a Car ekibi olarak size şimdiden iyi tatiller ve hoş geldiniz diyoruz.

Unutmayın kiralık aracınızı alandan teslim alabilir ve yine alana teslim edebilirsiniz.